Wentylacja w domu

Dzisiejszy wpis chciałam poświęcić wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacji. Postanowiłam jednak najpierw stworzyć bazę  do tego, czyli zamieścić trochę informacji o samej wentylacji, o tym jaka wentylacja w większości domów była i nadal jest stosowana, czyli wentylacja grawitacyjna, o tym od czego zależy jej prawidłowe działanie. Wyszło tego dosyć sporo, tak więc postanowiłam podzielić to na dwa wpisy. Dzisiaj przygotowałam dla Was wstęp, a w kolejnym wpisie już opowiem o samej rekuperacji .

Myślę, że wentylacja to dla wszystkich bardzo istotna kwestia, ale mam wrażenie, że dosyć mało się o tym mówi. Ot po prostu od zawsze przecież była w domach wentylacja grawitacyjna i nie zaprzątano sobie tym głowy. A przecież od prawidłowego funkcjonowania wentylacji w domu zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, które są źle wietrzone, jest po prostu bardzo szkodliwe. Odczuwacie senność, bóle głowy, osłabienie? Może to własnie przyczyna źle działającej wentylacji.  Może się pojawić take podrażnienie oczu, dróg oddechowych. Myślę więc, że w momencie budowy nowego domu warto skupić się właśnie na zdrowiu i bezpieczeństwie. 

A czym właściwie jest wentylacja i na czym polega? Wentylacja to po prostu wymiana powietrza w pomieszczeniach. Powietrze zużyte jest usuwane na zewnątrz, a w to miejsce napływa powietrze świeże. Gdy ta migracja powietrza jest zaburzona, wówczas  w powietrzu będą się gromadzić różne zanieczyszczenia – przede wszystkim wydychany przez nas dwutlenek węgla!!!, wszechobecny kurz, roztocza, zarodniki pleśni. Wydychane przez nas powietrze powoduje wzrost wilgotności powietrza. Para wodna osadza się na zimnych powierzchniach, np. na oknach i w narożnikach pomieszczeń, a takie wilgotne powierzchnie są odżywką dla roztoczy, które żyją w kurzu domowym i w pleśni. A więc doskonałe miejsce do rozwoju alergii! Ponadto w takich wilgotnych miejscach na ścianach często można zaobserwować okropne plamy  rozwijającej się pleśni!

A na jakiej zasadzie funkcjonuje wentylacja grawitacyjna ?  Wentylacja funkcjonuje dzięki konwekcji, czyli po prostu dzięki ruchowi powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia.  A więc mówiąc bardzo prosto, powietrze o wyższej temperaturze,  które pochodzi z wnętrza budynku, ma mniejszą gęstość niż chłodniejsze które napływa  z zewnątrz. W związku z tym powietrze ciepłe o mniejszej gęstości unosi się do góry. Trzeba jednak pamiętać, że aby tak było do wnętrza musi napływać chłodniejsze, cięższe powietrze z zewnątrz. By usprawnić ten ruch, w domach mamy kominy z pionowymi kanałami wentylacyjnymi. W kanałach powstaje tzw. ciąg, czyli ciepłe powietrze ze środka budynku jest wypierane przez chłodne i gęste powietrze napływające do domu przez nawiewniki ! I tu należy pamiętać o tym , że musi następować stały napływ takiego chłodnego powietrza, inaczej cała idea nie ma racji bytu!

źródło muratordom.pl

 

Czy taka wentylacja zawsze funkcjonuje prawidłowo? Wszystko na pierwszy rzut oka wygląda bardzo prosto. Różnica temperatur i mamy dobrze działającą wentylację grawitacyjną. Ale czy zawsze są te warunki spełnione???

Jak już wspominałam podstawowym warunkiem prawidłowo działającej wentylacji jest różnica temperatury! Temperatura powietrza w domu powinna być wyższa niż na zewnątrz. Ale co się dzieje wiosną i latem? Często jest odwrotnie, co może prowadzić do odwrócenia kierunku ruchu powietrza. Wówczas może dojść do sytuacji gdzie kanał wywiewny staje się nawiewnym, a  wszelkie zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy z kuchni i łazienek, zamiast być usuwane, trafiają do sąsiednich pomieszczeń. Latem otwieramy okna, tak więc następuje wymiana powietrza, ale jednocześnie pomieszczenie intensywnie się nagrzewają. Zimą z kolei różnica temperatury jest duża,  co może powodować nawet zbyt intensywną wymianę powietrza. Pojawiają się znaczne straty ciepła, ponadto powietrze zewnętrzne zawiera zimą bardzo mało wilgoci, co  doprowadza do nadmiernego przesuszenia powietrza w domu. A więc i tak źle i tak niedobrze:)

Kolejny warunek to oczywiście dopływ świeżego powietrza, czyli na  miejsce usuwanego powietrza musi napływać świeże powietrze, a to odbywa się dzięki nawiewnikom w oknach.

I na koniec jeszcze istotna kwestia jaką są kanały. Intensywność przepływu powietrza w kanałach wentylacyjnych zwiększa się, gdy kanały są wysokie. W domach jednorodzinnych, wysokość kanałów jest niewielka, co skutkuje niewydolnością wentylacji. Kanały muszą mieć też wystarczająco duże przekroje. Najlepiej jeśli kanały mają gładkie ścianki, wówczas opory przepływu są mniejsze. Przepływ jest także lepszy, gdy kanały mają przekrój okrągły, a nie kwadratowy. Ważna jest także odpowiednia izolacja cieplna kanałów. W momencie przejścia przez nieogrzewane pomieszczenia, ciąg w kanale może być słaby lub się odwracać.

Jak widzicie prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej jest dosyć trudne. Ciężko bowiem walczyć choćby ze zmianami temperatur w ciągu roku:) A oszczędności? O tym także warto pomyśleć. Przecież przy wentylacji grawitacyjnej nie odzyskujemy tego ciepła za które zapłaciliśmy ogrzewając. Myślę, że ten wstęp był niezbędny żeby przejść do sedna , czyli do alternatywy dla wentylacji grawitacyjnej, czyli do wentylacji mechanicznej- REKUPERACJI! O tym już w kolejnym wpisie. Moja instalacja już będzie gotowa , więc pokażę Wam także kilka zdjęć .

 

Pozdrawiam ciepło 

 

 

 

Może również Cię zainteresować

12 komentarzy

  1. Wentylacja mechaniczna to nie tylko rekuperacja. Wentylacja jest grawitacyjna i mechaniczna. W wentylacji mechanicznej powietrze jest zaciągane przez wentylatory na dachu. Napływ powietrza zapewniają nawiewniki w oknach. Nie ma w standardowej wentylacji mechanicznej odzysku ciepła.

    1. Oczywiście że tak. W swoim wpisie zrobiłam tylko wstęp dotyczący wentylacji grawitacyjnej i warunków jakie muszą zostać spełnione aby działa prawidłowe. A w następnym wpisie tak jak wspomniałam skoncentruję się na wentylacji mechanicznej , a konkretnie na rekuperacji( czyli wentylacji z odzyskiem ciepła). Masz rację, że nie każda wentylacja mech. to odzysk ciepła i zapewne masz na myśli wentylatory montowane w łazienkach czy kuchni. O tym także wspominam w kolejnym wpisie, ale tak jak napisałam koncentruję się na Rekuperacji, ponieważ tak jak pisałam interesuje mnie kwestia zdrowia i oszczędności! Pozdrawiam i zapraszam na kolejny wpis Karolina

  2. Kolejny ciekawy wpis. Jestem na etapie projektu domu i musze te kwestie poważnie przemyśleć. Myślę , że rekuperacja to jedna z niewielu nowinek na jakie się zdecyduje. Czekam więc na wpis o rekuperacji. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.