Pozwolenie na budowę. Co zawiera projekt budowlany?

Zastanawiacie się jakie informacje są zawarte w projekcie budowlanym? Co tak naprawdę otrzymujecie od wybranej pracowni architektonicznej? Co potrzebne jest do uzyskania pozwolenia na budowę? Dzisiaj prześledzę dla Was mój projekt. Moja kobyła liczy ok. 150 stron. Pozwolenie na budowę dostaliśmy w marcu 2016, więc nie jest to tak bardzo odległa sprawa. Od 2017 pojawiło się trochę zmian, o których także na koniec opisu projektu Wam wspomnę .

Zaczynając od pierwszej części przejdziemy przez cały projekt. W skrócie postaram się opisać co poszczególne części zawierają.

Continue Reading

Projekty domów. Na co się zdecydować? Na co uważać!

W pierwszym poście z serii „Budowa domu” – Działka pod budowę domu jednorodzinnego, pisałam Wam o tym na co zwrócić uwagę i co sprawdzić kupując działkę. Dzisiaj zabieramy się za wybór projektu.  Można poszperać w poszukiwaniu gotowych projektów i następnie poddać je adaptacji do warunków panujących na działce, do  swoich potrzeb itp.  lub można udać się do architekta i wykonać taki projekt od podstaw. Oczywiście wszystko to kwestia oczekiwań i zasobności portfela. My poszliśmy w kierunku stworzenia projektu od podstaw, a czy było warto??? o tym za chwilę.

Continue Reading

Działka pod budowę domu jednorodzinnego

Gdy zaczynałam prowadzić bloga ponad rok temu, plan na jego tematykę był prosty, a mianowicie chciałam prowadzić zapiski z placu budowy. Ale ponieważ  sytuacja budowlana trochę się pogmatwała, wszystko zostało przesunięte w czasie. O tym oczywiście także wspomnę, bo na pewno są to cenne wskazówki , dla tych wszystkich którzy mają w planach rozpocząć budowę, a nie mają w tej kwestii doświadczenia.  I tak teraz po roku zwłoki ruszamy z budową. Będę opisywała poszczególne etapy od poszukiwania idealnej działki (o tym już dzisiaj), po to co najprzyjemniejsze, czyli urządzanie domu:)

Continue Reading