Strop Teriva I. Strop w naszym projekcie

Ostatnio pisałam o zastosowanym przez nas materiale na ściany – czytaj  wpis   Ściany z ceramiki, a dzisiaj bardzo istotny element konstrukcyjny, a mianowicie strop. Podstawowym zadaniem stropów jest przenoszenie obciążeń na pionowe elementy konstrukcyjne (ściany nośne bądź słupy podporowe). Dobrze wykonany strop  usztywnia konstrukcję budynku, zapewnia jego większą wytrzymałość oraz żywotność. Oczywistą funkcją jest oddzielenie kondygnacji. Strop pełni też barierę termiczną i akustyczną. Dodatkowo stanowi barierę dla ognia i utrudnia jego rozprzestrzenianie się pomiędzy kondygnacjami.

W naszym domu został zaprojektowany strop Teriva I, czyli strop gęstożebrowy o konstrukcyjnej grubości 24 cm. Rozstaw belek nośnych wynosi 60 cm.

Co to jest strop Teriva?  Strop ten składa się z  żelbetonowych belek stropowych z dźwigarami kratowymi, pustaków oraz betonowej wylewki, układanej już podczas budowy. W stropie Teriva najczęściej stosuje się pustaki keramzytobetonowe lub pustaki z betonu komórkowego.

Montaż stropu rozpoczyna się od wciągnięcia na mury belek stropowych oraz rozłożenia ich wraz z pustakami deklowanymi, dzięki którym można sprawdzić prawidłowy rozstaw belek.  Przy układaniu belek stropowych należy pamiętać o zastosowaniu podpór montażowych. Liczba takich podpór uzależniona jest od długości belki i tak:

  • przy rozpiętości modularnej stropu l <= 4,0 m – 1 podpora,
  • przy rozpiętości modularnej stropu 4,0 m < l <= 6,0 m – 2 podpory,
  • przy rozpiętości modularnej stropu 6,0 m < l <= 8,0 m – 3 podpory,
  • przy rozpiętości modularnej stropu l > 8,0 m – 4 podpory.

Podpory montażowe (muszą być wypoziomowane) należy ustawiać w równych odstępach pod węzłami dolnego pasa kratownicy.  Następnie po ułożeniu belek i ustaleniu rozstawu osiowego, wypełniamy przestrzenie pustakami stropowymi, układając je w kierunku prostopadłym do belek.

Wieńce stropowe Na obrzeżach stropów na ścianach nośnych i ścianach równoległych do belek należy wykonać wieńce żelbetowe o wysokości nie mniejszej niż wysokość stropu i szerokości co najmniej 12 cm. Pręty zbrojeniowe belek należy zakotwiczyć w wieńcach. Wieńce betonuje się równocześnie ze stropem.

Żebro rozdzielcze  Żebro rozdzielcze należy wykonać, gdy rozpiętość stropu jest większa niż 4 mb. Żebro powinno znajdować się w środkowej części stropu. Jego szerokość powinna wynosić ok. 7-10 cm, a wysokość powinna być równa wysokości stropu.

Wylanie betonu- Betonowanie należy wykonać na całej rozpiętości, posuwając się ruchem prostopadłym do belek. Wysokość nadbetonu  3-4 cm.

A tak wygląda schemat stropu

Zdjęcie pochodzi ze strony budica.pl

Wady i zalety takiego stropu

ZALETY
łatwy transport płyt prefabrykowanych
montaż bez użycia ciężkiego sprzętu
prefabrykowane belki stropowe można skracać do wymaganej długości, dlatego zaletą stropów TERIVA jest ich uniwersalność – mogą być stosowane do przykrycia pomieszczeń o nieregularnych kształtach
ważną cechą stropów tego typu jest stosunkowo duża rozpiętość (do 7,8 m), dzięki czemu można dokładnie dopasować ich wymiary do projektu domu.
w parze z rozpiętością idzie spora nośność, którą dodatkowo można powiększyć dozbrajając strop już bezpośrednio podczas prac budowlanych.
stropy TERIVA mają dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, przy jednoczesnym niewielkim ciężarze konstrukcji.
 nie wymaga pełnego deskowania, a jedynie montażowego podparcia belek.

 

WADY
konieczny jest bardzo dokładny projekt stropu, a później jego skrupulatna analiza przed zakupem belek i pustaków.
powszechna dostępność nie wpływa pozytywnie na jakość materiałów
stropy TERIVA są pracochłonne, wymagają stosowania wielu podpór montażowych, żeber rozdzielczych itp.
skomplikowane zbrojenie i układ podpór montażowych wymagają dużych umiejętności. Jakość stropu jest tutaj bezpośrednio uzależniona od staranności, wiedzy i doświadczenia ekipy montującej.

Innymi stropami stosowanymi w budownictwie domów jednorodzinnych są: strop żelbetowy ( monolityczny), strop filigran, strop drewniany ( belkowy, żebrowy, belkowo-żebrowy).

A tak wygląda układanie stropu Teriva na mojej budowie

 

W najbliższych dniach pokażę Wam jaką dachówkę wybraliśmy. Nad dachówką sporo się zastanawiałam i w efekcie zmieniałam dachówkę, która została mi polecona w zeszłym roku. Sporo przez ten czas się naczytałam i pooglądałam realizacji, więc myślę, że dzięki temu opóźnieniu jestem mądrzejsza na budowie i mam nadzieję, że moje wybory będą bardziej trafione:)

Pozdrawiam i do następnego….

Może również Cię zainteresować

2 komentarze

  1. Nie tylko autorka artykułu zdecydowała się na wykorzystanie stropu Teriva – to bardzo popularny i polecany przez wielu projektantów i wykonawców produkt. Dobra izolacyjność akustyczna i cieplna, nieskomplikowany montaż (brak konieczności użycia ciężkiego sprzętu) czynią ten element konstrukcyjny naprawdę atrakcyjnym w oczach wielu inwestorów. Zachęcamy do zapoznania z ofertą naszego sklepu BUDMATER, gdzie dostępny jest szeroki wybór stropów, płyt, schodów i balkonów prefabrykowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.