Śladami najmniejszych domów na świecie.

Z pewnością nie raz zdarzyło się Wam narzekać na brak miejsca w swoich czterech kątach. Kto nie zna sytuacji w której ciągle coś przestawia, usuwa, aby powiększyć swoją przestrzeń życiową. Postanowiłam sprawdzić, jak taką przestrzeń zaaranżowali mieszkańcy najmniejszych domów na świecie.

Na początek dom o którym kilka lat temu było w Polsce głośno. Jest to Dom Kereta, inaczej dom w szczelinie na warszawskiej Woli. Projekt autorstwa Jakuba Szczęsnego, powstał między dwoma budynkami mieszkalnymi. Jego powierzchnia to 14 m2. W najwęższym miejscu ma 72 centymetry, a w najszerszym 122 centymetry.  W środku jest całe niezbędne wyposażenie- salon z pufem, biurko do pracy, kuchenka i toaleta połączona z prysznicem. Pomiędzy kondygnacjami należy się przemieszczać po drabinie.

najmniejsze domy na świecie _ dom kereta schody

dom kereta sypialnia

dom kereta wejscie

dom_kereta_warszawa_06

najmniejsze domy na świecie _ dom_kereta_warszawa_11źródło

Właścicielka zamieniła mała chatkę w romantyczny wiktoriański domek swoich marzeń.  Dom położony jest w Catskills. Nie posiada łazienki, ani kuchni. Większość rzeczy do remontu właścicielka nabyła na lokalnym pchlim targu.  Półki na których trzyma swoją kolekcję francuskiej porcelany z Limoges, wykonała sama, a do tego dodała stare francuskie przeszklone drzwiczki. Sypialnia znajduje się na antresoli, do której można się dostać po drabinie. Deski na ścianach i podłodze zostały pomalowane na biało. Do tego kryształowe żyrandole, białe tkaniny i dodatki . Wszystko tworzy romantyczny, przytulny klimat.

najmniejsze domy na świecie _ castkills

victorian cottage

china

victorian cottage1

sleepieng space victorian cottage

relax spaceźródło
pantry door

Mały dom w Norwegii o powierzchni 2o m2.

domek norwegia

źródło

Poniższy dom ma 3 m2 powierzchni i został zaprojektowany w Chinach. Można go przewozić na rowerze i łączyć z innymi modułami lub z przenośnym ogrodem. W domu jest m.in. zlew, kuchenka, a łóżko można zamienić w biurko.

najmnijszy dom chinyźródło

Dom ma 10 m 2 i znajduje się w Seattle w stanie Waszyngton. Właściciele urządzili w nim kuchnię, sypialnię, składzik, salon i jadalnię.

najmniejsze domy na świecie _ dom waszyngtonźródło

Quay House w Walii ma 182 cm szerokości, ok. 3 metry wysokości i 2,54 głębokości. Ma dwa pokoje i przedpokój.Przed rokiem 1900 dom ten zamieszkiwał rybak, stąd też nazywany jest ” Domkiem rybaka”.

najmniejsze domy na świecie _ quay houseźródło

Dom Nido zaprojektowany i wykonany przez Roberta Falca.  Dom został wzniesiony w dwa tygodnie, a do jego budowy wykorzystano lokalne materiały. Dom ma dwie kondygnacje. Parter to strefa wypoczynkowa z kuchnią, a na piętrze-sypialnia i przestrzeń do przechowywania. Ogromne okno dostarcza dużo naturalnego światła. Integralną częścią domku jest taras.

najmniejsze domy na świecie -nido2

nido3

nido1źródło

Minim Homes ma 20m2  powierzchni . Posiada obszerny salon z kanapą, stół, łóżko wysuwane spod podestu, kuchnię i łazienkę.

najmniejsze domy na świecie _ minim-house-03

minim-house-05

minim-house-08

minim-house-11źródło

Domek na środku rzeki Drina w Serbii, niedaleko miasta Bajina Basta, powstał w 1969 roku. Zbudowała go grupa chłopców szukających miejsca na wakacyjny  odpoczynek.  Materiały budowlane przewozili łodzią i kajakami, a większe elementy spuszczali biegiem rzeki. Domek był wielokrotnie porywany przez wezbrane rzeki Driny. Obecnie stanowi atrakcję turystyczną.

najmniejsze domy na świecie _ house river serbiaźródło

I jak się Wam podoba? Ja nawet mam swojego faworyta. Może nie na stałe lokum, ale na  wakacyjny wypad jak najbardziej.

Może również Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.