Ściany z ceramiki. Z czego można wykonać ściany zewnętrzne?

Budowa idzie pełną parą.  Właśnie Panowie zabierają się za kominy, została mała poprawka otworów okiennych i szykujemy się już na dachówkę:) Prace idą bardzo sprawnie i nawet sam kierownik budowy jest zaskoczony tempem i jakością odbieranych prac:)  Cieszę się bo po tym rocznym przestoju o którym pisałam tu , znaleźliśmy naprawdę dobrych, rzetelnych i terminowych fachowców. Budowy oczywiście pilnować trzeba, nawet u najlepszych fachowców, ale rzeczywiście śpię spokojnie:) A w najbliższych wpisach słów kilka o tym z jakiego materiału budujemy nasz dom, jaki mamy strop i na jakie pokrycie dachowe postawiliśmy.

Dzisiejszy wpis to zbiór informacji o ścianach. Do wykonania ścian zewnętrznych domków jednorodzinnych możemy wykorzystać : drewno, glinę, kamień, cegłę, beton.  Technologie w których można wybudować dom także są szerokie: domy szkieletowe, z elementów prefabrykowanych po tradycyjne murowane. W Polsce nadal dominuje technologia murowana ( ponad 90% inwestorów decyduje się na ten sposób budowy).

A jakiego wyboru dokonaliśmy w naszym domu?  Tu zwyciężyła ceramika, czyli technologia murowana. Nad tym nie było debat, od razu wiedzieliśmy, że idziemy w tym kierunku. Do tej pory wszystkie miejsca w których mieszkałam (zaczynając od starej kamienicy, poprzez dom i obecnie nowo wybudowany blok) .Tradycyjne cegły ceramiczne w stu procentach składają  się z naturalnych surowców – gliny i wody. Pustaki ceramiczne, które zastąpiły tradycyjną cegłę są z dodatkiem mączki drzewnej lub trocin, które podczas wypalania tego budulca ulegają spaleniu, powodując powstawanie mikroporów podnoszących właściwości termoizolacyjne ceramiki. Ściany wykonane z ceramiki poryzowanej spełniają wymagania stawiane budynkom energooszczędnym. Materiały ceramiczne zapewniają naturalną klimatyzację- domy z użyciem takiego materiału w naturalny sposób utrzymują ciepło zimą, a latem panuje w nich przyjemny chłód. Chroni to budynek przed stratami ciepła i  zapewnia zdrowy mikroklimat we wnętrzu. W takich domach nie pojawi się pleśń, grzyb czy inne szkodliwe mikroorganizmy. O tym przyjemnym mikroklimacie można się przekonać wchodząc do starych kamienic. Uwielbiam takie miejsca latem:) Co ważne ściany wykonane z ceramiki zapewniają także ochronę przed hałasem, a budynki wykonane z tego materiału należą do bardzo bezpiecznych. W przypadku pożaru ceramika nie wydziela żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji. Warto także wspomnieć o tym, że żywotność materiałów ceramicznych ( cegieł, dachówek) sięga setek lat, stąd też wartość rynkowa takich budynków utrzymuje się pomimo upływu czasu.

Jeśli chodzi o ceramikę to w moim przypadku  jako pierwszy do rozważenia był Porotherm. Z racji dosyć mocnej reklamy, to z tym materiałem kojarzyłam ceramikę. O nim słyszeliśmy najwięcej i jeśli ktoś z naszego otoczenia wykorzystał ceramikę, to właśnie był to wspomniany Porotherm. Ale w międzyczasie jak robiliśmy podejścia do budowy, zaczęliśmy sporo myśleć o murze jednowarstwowym. Spotkaliśmy się z zaprzyjaźnioną firmą, która zajmuje się sprzedażą Ederu. Jest to austriacka ceramika. Poopowiadali nam sporo o zaletach Ederu, jak i o szczegółach budowy domu w systemie jednowarstwowym, który w Polsce jeszcze raczkuje. Mieliśmy okazję popatrzeć jak się buduje taki dom i porozmawiać z właścicielami takiego domu. Szkoda, że takie sceptyczne podejście do tego sposobu budowania jest wśród polskich wykonawców.  Ba nawet nie sceptyczne, ale często nawet nie wiedzieli, że można zbudować dom bez warstwy izolacji. Przy takim podejściu miałabym szczerze mówiąc obawy budując tego typu dom. I to przeważyło, że jednak poszliśmy w kierunku ścian dwuwarstwowych, ale także wykonanych z Ederu. Do materiału przekonały nas ekipy, które miały już okazję wykorzystywać ten materiał przy budowie domków jednorodzinnych. Jednogłośnie chwalili go za dobre wykonanie, za to  że jest bardzo równy i ma lepszy wsp.przenikania ciepła Eder 24 cm- wsp. przenikania ciepła (W/m2K) 0,85, gdzie Porotherm dla grubości 25 cm ( czyli 1 cm grubszy niż Eder)  1,03.

A teraz jeszcze kilka słów o wspomnianych ścianach jednowarstwowych. Jak sama nazwa wskazuje ściana jednowarstwowa składa się tylko z jednej warstwy pustaków wykończonej tynkami: zewnętrznym i wewnętrznym. Użyte do jej budowy pustaki są tak skonstruowane, że pełnią rolę nie tylko szkieletu konstrukcyjnego, który przenosi obciążenia w całym domu, ale dzięki m.in. swej grubości czy poryzacji (pustaki ceramiczne w procesie wypalania w wysokiej temperaturze ulegają tzw. poryzacji – w wymieszanej z pyłem drzewnym glinie tworzą się zamknięte, wypełnione powietrzem mikropory. Powietrze to najlepszy izolator, im więcej zamkniemy go w strukturze cegły, tym wyższe parametry termoizolacyjności osiągnie) spełniają także wymagania termoizolacyjne dla ścian zewnętrznych. Taka ściana nie wymaga już żadnych dodatkowych warstw docieplających.

System budowy jednowarstwowej dotyczy także bloczków gazobetonowych lub bloczków i pustaków keramzytobetonowych.

A ponieważ wspomniałam już o betonie komórkowym, to jeszcze słów kilka o tym materiale. Jest to drugi co do popularności po ceramice materiał budowlany w Polsce. Wykonany z: piasku, wapna, wody oraz niewielkiej ilości cementu i anhydrytu. Jako środek porotwórczy wykorzystana jest pasta aluminiowa. Wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym spulchnia masę umożliwiając powstanie milionów małych porów.

A poniżej porównanie tych dwóch popularnych  materiałów.

CERAMIKA BETON KOMÓRKOWY
dobre właściwości termoizolacyjne, szczególnie w przypadku ceramiki poryzowanej (ƛ=0,12-0,14 W/(m·k)), nieco słabsze w tradycyjnej (ƛ=0,2 – 0,85 W/(m·k)) bardzo dobre właściwości termoizolacyjne (współczynnik  przenikania ciepła: ƛ=0,075 – 0,16  W/(m·k)
duża zdolność do akumulacji ciepła ( dom się wolno wychładza, jak i wolno nagrzewa) niska
 duża wytrzymałość na ściskanie  słaba wytrzymałość na ściskanie
niska nasiąkliwość (od 3% do 15 %), dobra odporność na zewnętrzne warunki pogodowe, nieotynkowany budynek może stać przez kilka sezonów dość duża nasiąkliwość (maks. 40%), dlatego i bloczki, i ściany trzeba chronić przed długotrwałym kontaktem z wodą;ze względu na dużą nasiąkliwość nie może być stosowany do murowania poniżej gruntu. Długotrwałe nawodnienie uszkadza materiał, porowata struktura powoduje długie schnięcie materiału ( budynek należy jak najszybciej wykończyć.Musi być otynkowany jeszcze w tym samym sezonie)
dobra izolacyjność akustyczna przeciętna izolacyjność akustyczna (42 dB – 50 dB)
ogniotrwała ogniotrwały
bardzo duża wytrzymałość, znacznie przekraczająca wymagania dla domów jednorodzinnych wystarczająca wytrzymałość nawet do budowy domów kilkukondygnacyjnych
krucha (trzeba uważać przy transporcie) dość miękki (trzeba uważać przy transporcie)
szybka budowa z pustaków ceramicznych, czas postawienia muru w przypadku cegieł jest dłuższy duże wymiary bloczków wpływające na szybkość budowy muru
często istnieje możliwość murowania bez spoiny pionowej w wielu przypadkach możliwość murowania bez spoiny pionowej
można wykonać z niej wszystkie rodzaje ścian można z niego wykonywać wszystkie rodzaje ścian
 niektórzy producenci oferują całe systemy do budowy (różne wymiary bloczków, elementy dodatkowe)  niektórzy producenci oferują całe systemy do budowy (różne wymiary bloczków, elementy dodatkowe)
 ciężka obróbka ( wymaga specjalistycznych narzędzi) bardzo łatwa obróbka ( bloczki łatwo się przycina)

A poniżej  postępy prac mojej budowy

 

Mam nadzieję, że wpis jest dla Was przydatny. W końcu każdy z Was po wyborze wymarzonego projektu stanie przed wyborem materiału budowlanego.  Poczytajcie sporo o materiałach przed ich wyborem i zastanówcie się jakie elementy są dla Was istotne.  Ja jadę na budowę zobaczyć kolejne postępy. Jutro skrobnę trochę o stropie, a na koniec zostawię pokrycie dachowe. 

Pozdrawiam i życzę miłego, słonecznego weekendu!

 

 

Może również Cię zainteresować

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.