Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

A dzisiaj obiecany wpis o wentylacji mechanicznej, a konkretnie o rekuperacji. Ostatnio zrobiłam dla was wstęp. Napisałam o wentylacji grawitacyjnej, sposobie jej działania i warunkach jakie muszą zostać spełnione, aby taka wentylacja prawidłowo działała. Dla przypomnienia wpis Wentylacja w domu . Dzisiaj alternatywa dla tego rodzaju wentylacji, czyli wentylacja mechaniczna.

Krótki wstęp na temat samej wentylacji mechanicznej 

W wentylacji mechanicznej wymiana powietrza jest niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu  wentylatorów. Wentylacja mechaniczna może mieć wiele odmian zależnych od sposobu wymiany powietrza, kierunku ruchu powietrza w stosunku do wentylowanego pomieszczenia, różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.  Często możemy się spotkać z wentylacją w której wentylatory tylko usuwają zużyte powietrze, a świeże napływa nawiewnikami okiennymi. Wówczas mamy do czynienia z mechaniczną wentylacją wywiewną (wyciągową). Ja jednak chciałam się skupić na wentylacji w której następuje zarówno wyciąg powietrza zużytego, jak i nawiew świeżego, czyli na wentylacji nawiewno-wywiewnej w której mamy także odzysk ciepła dzięki zastosowanemu wymiennikowi.

O rekuperacji sporo czytałam jeszcze zanim myśleliśmy o budowie domu. Interesowałam się domami pasywnymi i rozwiązaniami w nich stosowanymi, a rekuperacja była jednym z nich. Moje zainteresowanie wynikało w dużej mierze z tego, iż widziałam sporo mankamentów w obecnej wentylacji posiadanej w mieszkaniu.  Tak więc już wtedy podjęliśmy decyzję, iż w przyszłym domu na pewno pójdziemy w tym kierunku. 

Na czym polega rekuperacja?  Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja gwarantuje stałą wymianę zużytego i zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach na świeże powietrze zewnętrzne. Rekuperacja to wentylacja, która odzyskuje energię z powietrza już raz ogrzanego, robi to mechanicznie, czyli w sposób ciągły i wymuszony. Dzięki mechanice jej działanie nie jest uzależnione od pogody: wiatru, temperatury i ciśnienia. A jak pamiętacie z ostatniego wpisu są to elementy, które z kolei wpływają na zawodność wentylacji grawitacyjnej.

Jak działa taka wentylacja? System rekuperacji zapewnia odzysk energii/ciepła z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystane jest ponownie. Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez otwór w budynku, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon czy sypialnia.  Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana z łazienki i kuchni.

Centralną częścią systemu rekuperacji jest rekuperator: urządzenie służące do generowania ruchu w instalacji wentylacyjnej. To właśnie w rekuperatorze, a dokładnie w jego części zwanej wymiennikiem ciepła dochodzi do wymiany energii pomiędzy strumieniem powietrza nawiewanego a wywiewanego.  Strumienie nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają się oddając sobie energię, co generuje oszczędności. W zależności od rodzaju zastosowanego w rekuperatorze wymiennika – różna może być ilość odzyskanego ciepła, jak również jakość powietrza nawiewanego do pomieszczeń domu.  Mamy wymienniki krzyżowe, przeciwprądowe proste, przeciwprądowe spiralne, obrotowe.

Na system rekuperacji składa się rekuperator oraz układ kanałów wentylacyjnych, którymi rozprowadzane jest powietrze

źródło muratordom.pl

 

Do rekuperatora podłączane są kanały wentylacyjne:

Czerpnia – jest to kanał doprowadzający zimne powietrze zewnętrzne do rekuperatora.

Wyrzutnia – to kanał odprowadzający zużyte i zanieczyszczone powietrze z rekuperatora na zewnątrz.

Nawiew do pomieszczeń – jest to kanał który doprowadza przefiltrowane i nagrzane powietrze od rekuperatora do pomieszczeń.

Wyciąg z pomieszczeń – kanał który odprowadza powietrze z pomieszczeń do rekuperatora.

Korzyści wynikające z zastosowania wentylacji mechanicznej. To co dla mnie było najistotniejszą kwestią jeśli chodzi o wybór sposobu wentylacji to oczywiście zdrowie, o czym już wspominałam na początku wpisu, ale także oszczędności, które z wynikają z jej zastosowania.  A poniżej kilka dla mnie istotnych korzyści:

 • filtrowanie powietrza z pyłków
 • brak zanieczyszczeń z zewnątrz- dymy z kominów!
 • szybkie usuwanie wilgoci
 • usuwanie zapachów-kuchnia, wc
 • pełne sterowanie ilością powietrza nawiewanego i wywiewanego!
 • oszczędności w ogrzewaniu
 • no i coś co wpłynie na komfort mieszkania- brak owadów , komarów które w okresie letnim chętnie do domu wlatują
 • myślę, że jeszcze trochę tego można znaleźć, ale wymieniam dla mnie ważne elementy

Na jakim etapie należy pomyśleć o zrobieniu wentylacji mechanicznej?  Najlepiej pomyśleć o montażu wentylacji już na etapie projektu. Oczywiście na stronach firm montujących rekuperację znajdziecie informacje, że w każdym budynku już zamieszkałym można tego dokonać, ale pytanie co z całą instalacją, gdzie ją schować? Na pewno nie jest to niemożliwe, ale wiąże się to wówczas z większym remontem.  Ja miałam już rekuperację uwzględnioną w momencie starania się o pozwolenie na budowę.  Firmy które specjalizują się w wentylacji mechanicznej tworzą projekt, a później już na etapie montażu najlepiej spotkać się ze wszystkimi instalatorami na budowie i przerobić temat na ” żywym organizmie”. Ja tak zrobiłam, czyli odbyłam spotkanie  z kierownikiem , elektrykiem, osobą od instalacji sanitarnych i firmą montującą rekuperację. Wówczas jest gwarancja, że instalatorzy się dogadają i żaden nie „wciśnie” się instalacją na miejsce drugiego.  Kolejną rzeczą jest decyzja w jaki sposób  przewody będą przebiegały, czyli czy na powierzchni i zabudujecie je sufitem z GK czy macie je ukryte np. w posadzce. Ja mam opcję nr. 2, czyli na parterze instalacja jest wypuszczana  z poddasza użytkowego  i znajduje się w stropie (czyli bezpośrednio w stropie mam anemostaty). Chodziło o to iż na parterze nie chciałam obniżać pomieszczeń sufitami podwieszanymi, tak więc trzeba było trochę pokombinować,  a na poddaszu użytkowym cała instalacja schodzi ze strychu.

Jak wygląda stworzenie projektu wentylacji mechanicznej? Aby dokonać wyceny, a następnie stworzyć projekt takiej instalacji musicie dostarczyć rzut każdej kondygnacji do firmy w której planujecie wykonać rekuperację. Następnie projektant:

 • oblicza zapotrzebowanie pomieszczeń na ilość powietrza
 • dobiera ilości punktów nawiewnych i wywiewnych
 • dobiera rodzaj kanałów i przewodów wentylacyjnych
 • wytycza trasę prowadzenia instalacji wentylacyjnej
 • dobiera  odpowiednią moc rekuperatora
 • wybiera najlepsze pomieszczenie na montaż rekuperatora

Koszty montażu rekuperacji. Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wraz z rekuperatorem wyceniana jest indywidualnie dla każdego budynku.  Koszty instalacji rekuperacji zależą od:

 • powierzchni wentylowanej, czyli pow. waszego domu
 • rodzaju i modelu rekuperatora
 • rodzaju sterowania
 • rodzaju zakończeń wentylacyjnych

Należy jednak pamiętać, że rekuperację robimy  zamiast wentylacji grawitacyjnej. Odchodzą więc koszty związane z wybudowaniem niektórych kominów lub nawet z ich likwidacją, montażem kominków dachowych. Przy rekuperacji nie montuje się również nawiewników w oknach, a część okien można zrobić jako witryny, czyli okna nieotwieralne ( które są tańsze). Ja także zdecydowałam się na kilka takich okien, ponieważ chciałam uzyskać duże przeszklenia, których nie mogłabym zrobić  nie mając  rekuperacji.

W przypadku naszego domu, którego wielkość i ilość pomieszczeń możecie zobaczyć tutaj, koszt całego systemu rekuperacji wyniósł 21 tyś.  W kwocie tej jest wszystko od projektu , poprzez układanie przewodów, po końcowy montaż rekuperatora, anemostatów i regulację systemu. W wycenie tej mamy uwzględniony rekuperator z wymiennikiem krzyżowym.

Rekuperacja i koszty eksploatacji. Koszty eksploatacyjne to głównie:

 • wydatek związany z wymianą filtrów
 • cena zużycia energii
 • przeglądy serwisowe

 

A poniżej pierwszy etap, czyli rozprowadzenie przewodów. Jak widzicie na poddaszu użytkowym wszystkie przewody będą schowane pod sufitem. Dodatkowo w rogach pokoju pionowe rury trzeba będzie zabudować GK. Na podłodze widać przejścia podłogowe płaskie, które znajdą się w wylewce. Te przejścia doprowadzają przewody  na parter, a konkretnie do salonu. Kolejny etap do zabudowanie na poddaszu sufitów GK i zrobienie tynków. Po tynkach montowane są anemostaty, rekuperator i następuje regulacja całego systemu. W tym roku zostawiamy wszystko tak jak widzicie ponizej, a kolejne prace zaczniemy na wiosnę.

Na dzień dzisiejszy jestem Wam w stanie opisać tylko to co sama wyczytałam lub dowiedziałam się o rekuperacji zarówno od firm montażowych, jak i od osób które taką wentylację mają w swoim domu. Te informacje przekonały mnie do tego sposobu wentylacji i  pomogły mi podjąć decyzję o jej montażu w moim domu. Po pierwszym roku mieszkania zapewne wrócę do tematu i opiszę już jak wygląda taka wentylacja  w praktyce, czy odczuwam jakieś różnice w stosunku do obecnie posiadanej wentylacji, czy komfort naszego życia się poprawił i jak wygląda kwestia ogrzewania (oszczędności) w naszym domu itp. 

Pozdrawiam

Może również Cię zainteresować

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.