Podłoga dla indywidualistów,czyli jak mieć pod stopami coś oryginalnego

Podłoga.Jeśli jesteś indywidualistą i lubisz mieć coś niepowtarzalnego, zobacz jakie materiały na podłogę polecają architekci.

Podłoga- płytki cementowe, wytwarzane ręcznie, z charakterystycznymi nierównościami. Nie będą tak idealne i gładkie, jak te produkowane masowo, ale przecież o to właśnie chodzi. Starzeją się swoim rytmem,stale się zmieniają. Materiał idealny dla osób ceniących ręczną pracę.

Płytki cementowe Purpura. Mnie osobiście urzeka ich kolekcja, jak i historia firmy. Nie znajdziecie tu dwóch identycznych płytek.

purpura 4 purpura1 purpura 3
purpura 9 purpura 5 purpura6

źródło

Płytki cementowe zaprojektowane przez Jaime’ego Hayona dla Bisazzy umożliwiają zaprojektowanie  własnej , oryginalnej podłogi.  Możemy tak  ułożyć wzór, aby powstała nasza własna, autorska płytkowa wariacja:) Zobaczcie jakie mamy możliwości.

płytki Hayon-Bisazza-4 płytki Hayon-Bisazza-3 płytki Hayon-Bisazza-2 z_Hayon-Bisazza1
płytki Hayon-Bisazza-9 płytki Hayon-Bisazza-10jpg płytki Hayon-Bisazza-6 płytki Hayon-Bisazza-5
płytki_Hayon-Bisazza-8 płytki_Hayon-Bisazza7 płytki_Hayon-Bisazza-12 płytki_Hayon-Bisazza-11

źródło

Wykładziny z traw morskich, sizalu – idealne dla miłośników natury. Ciekawa, mięsista faktura i naturalna kolorystyka to ich atuty.

Sizal to bardzo wytrzymałe naturalne włókna pozyskiwane ze specjalnego gatunku agawy tzw. sizalowej.  Włókna sizalowe są bardzo twarde, więc nie musimy się martwić o nieestetyczne odkształcenia. Ze względu na swoją surowość doskonale sprawdzą się w stylu eko, czy industrialnym. Obecnie możemy znaleźć wykładziny o różnej gramaturze, splotach, a także odcieniach.

Trawa morska jest włóknem bardzo gładkim,  trwałym, odpornym na wilgoć. Ponieważ nie jest podatna na barwienie, występuje w naturalnych barwach.

sizal rug1 podłoga

źródło 1,2

Lastryko . Materiał był kiedyś chętnie stosowany, teraz po latach zapomnienia ponownie wraca.  Jeśli ktoś nie jest zwolennikiem podziałów i fug, to z lastryko może uzyskać gładką powierzchnię. Dzięki barwnikom możemy stworzyć dowolny kolor, a po dodaniu kruszywa- ciekawe struktury ( np. po dodaniu szklanych opiłków)

lastryko z grubym kruszywem lastryko z drobnym kruszywem

źródło

Spiek kwarcowy , stworzony z naturalnych materiałów, takich jak iły łupkowe, skały granitowe i pigmenty ceramiczne. Materiał jest w 100% ekologiczny, nie posiada żadnych dodatków żywic ani innych komponentów sztucznych. Spiek kwarcowy może być mielony i ponownie użyty. Kolory uzyskuje się poprzez odpowiednią kompozycję minerałów. Występuje w dużych formatach, co zmniejsza ilość połączeń, a co za tym idzie większe są  walory estetyczne takiej podłogi. Spiek występuje w kilku rodzajach wykończeń, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Jest opcja wykończenia matowego, o dużej odporności, matowego z cienką warstwą lakieru, co nadaje subtelnego połysku, wykończenia o szorstkiej fakturze, ze względu na duże wypukłości oraz wykończenia błyszczące.  Spiek można wykorzystać  w wielu miejscach- do wykończenie podłogi, na ściany, meble, jako okładziny drzwi, czy elewacje.

spiek1 spiek spiek 3

źródło

Klasyczna posadzka betonowa, czyli posadzki przemysłowe w roli dekoracyjnej. Odrobinę szlachetności nadaje się im przez szlifowanie.Występują jako cienkowarstwowe i monolityczne-grubowarstwowe.

beton3 beton4

Beton dekoracyjny „Microtopping” jest powłoką na bazie cementu zmodyfikowaną polimerem. Cienka warstwa betonu ma wiele zastosowań. Microtopping jest bardzo odporny na ścieranie i ma wysokie właściwości adhezyjne umożliwiające nakładanie mikrobetonu dekoracyjnego  na różnych powierzchniach z betonu, stali, drewna, szkła, plastiku,itp.

microtopping

microtopping_ashwhite

źródło

Podłogi z drewna, naturalne deski o wygaszonej kolorystyce,szczotkowane, wykańczane olejem lub olejowoskiem. Świetnym rozwiązaniem są także podłogi z dziurami, pęknięciami, śladami po gwoździach, podłogi z odzysku, czyli nadgryzione zębem czasu, z wpisaną historią. Możemy także poszukać takich, które są nowe, ale doskonale podszywają się pod stare, wysłużone . Poniżej właśnie taka podłoga 

podłoga

listo6 parkiet listo

źródło 1,2

Trawa w domu?  Dom według projektu Roberta Koniecznego powstał w Katowicach. W środku widzimy sztuczną trawę. Zamierzeniem było zintegrowanie architektury z otaczającą przyrodą.

dom z trawa

living garden house

Zdjęcia: Jakub Certowicz,źródło

A u Was co jest pod stopami? Macie swoje ulubione materiały? A może też zastosowaliście coś  niekonwencjonalnego i możecie się podzielić spostrzeżeniami?

Może również Cię zainteresować

2 komentarze

  1. Uwielbiam płytki cementowe. Tworzą naprawdę świetny klimat. Zachorowałam na nie już kilka lat temu i jak tylko robiłam remont, wykorzystałam je w kuchni. A te płtki Bisazza rzeczywiście dają świetne możliwości do kreowania własnej podłogi. Lubię jak ktoś eksperymentuje we wnętrzach.pozdrawiam

    1. Ja też jestem ich fanką:) Mam plan wykorzystać je u siebie w kuchni. A Bisazza stworzyła bardzo fajną kolekcję. wystarczy trochę poprzestawiać płytki i od razu mamy zupełnie inna podłogę. Jest szansa, że u nikogo takiej nie zobaczymy. czyli rzeczywiście dla indywidualistów świetne rozwiązanie:) Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.