Ocieplenie poddasza-pianka poliuretanowa

Po bardzo długiej przerwie wracam do Was z kolejnym wpisem z placu budowy. Nastała wiosna tak więc ruszyliśmy pełną parą z  kolejnymi pracami. Dzisiaj przygotowałam dla Was wpis o ociepleniu poddasza. Zdecydowaliśmy się na pianowanie poddasza, zamiast tradycyjnie stosowanej wełny. Pierwotnie w naszym projekcie architekt zaproponował nam wełnę, ale jak już zbliżaliśmy się do podjęcia ostatecznej decyzji sporo poczytałam o zaletach  piany i zdecydowaliśmy się właśnie na tę drugą opcję.

Na początek kilka informacji o samych pianach. Na rynku możecie  spotkać  dwa rodzaje piany PUR:

  • otwartokomórkową -piana o otwartej strukturze , jak sama nazwa wskazuje ma w swojej budowie więcej otwartych komórek przez co „oddycha”. Para woda  która krąży, nie skrapla się na jej powierzchni i nie powoduje powstawanie pleśni.  Piana ta idealnie nadaje się do ocieplenia poddaszy, ma także właściwości wygłuszające. Pianka jest bardzo lekka, a więc nie obciąża konstrukcji. Podczas natryskowego nakładania wypełnia każdą szczelinę, co jest bardzo istotne przy dachach o skomplikowanej konstrukcji
  • zamkniętokomórkową-  zawiera komórki zamknięte (minimum 90% takich komórek w zależności od przeznaczenia). Ze względu na duża gęstość, zamknięte komórki, małą paro przepuszczalność oraz dużą odporność na zgniatanie nadaje się idealnie do termo i hydroizolacji płaskich dachów i stropodachów, ścian, fundamentów, itp.

A poniżej tabela, która pomogła mi podjąć decyzję, jaki sposób ocieplenia poddasza wybrać. Lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła był porównywalny, skoncentrowałam się więc na kilku innych elementach .

 

OCIEPLENIE WEŁNĄ OCIEPLENIE PIANĄ
 Przy ocieplaniu poddasza wełną należy szczególną wagę przykładać do sposobu montażu, aby uniknąć luk, tzw. mostków termicznych, i miejscowych zgnieceń, ściśnięć wełny (upychania) -gdyż powoduje to nieszczelność izolacji bądź obniżoną efektywność. Dzięki ponad 100 krotnemu rozrostowi, izolacja natryskowa wypełnia każdą lukę i zakamarek zapewniając 100% szczelności (brak mostków termicznych) i maksymalną efektywność izolacji.
 Wykonanie izolacji wełną trwa od kilku do kilkunastu dni- 2 osoby mogą wykonać około 50m2 izolacji dziennie (8 roboczogodzin), w trudno dostępnych miejscach należy wybrać odpowiedni rodzaj wełny.  Szybka instalacja 2 osoby mogą wykonać około 250m2 izolacji dziennie (8 roboczogodzin)
 Największym zagrożeniem dla wełny jako izolacji poddasza jest wilgoć. Po nasyceniu wodą wełna obniża swe właściwości izolacyjne.  Nasiąkliwość pianki otwartokomórkowej wynosi ok 0,5kg/m2 (w zależności od producenta) przez co jej właściwości izolacyjne nie ulegają pogorszeniu i pozostają niezmienne przez lata.

źródło Termavit izolacje

Należy pamiętać, że przed pianowaniem należy przygotować wieszaki do montażu płyt GK, zabudować styropianem  otwory w ścianach szczytowych ( szczelina która powstaje pomiędzy ścianą szczytową a dachem) oraz zabudować szczelinę przy murłacie ( niektórzy zamykają szczelinę folią, inni zabudowują styropianem).

Obecnie ceny pianowania we Wrocławiu wahają  się między 70 a 80 zł/m 2   dla grubości 25 cm ( rozeznanie zrobione w marcu).

My wykonaliśmy pianowanie całej połaci dachu oraz sufitu oddzielającego poddasze użytkowe od małego strychu. Na połaci dachu mamy grubość 25 cm,  a na suficie oddzielającym poddasze użytkowe od strychu piana ma grubość 15 cm . Wybraliśmy pianę Poliuretan Spray S-OC-008 firmy Synthesia.

 

 

 

W następnym wpisie opowiem Wam jak zaizolowaliśmy nasz taras. Pod tarasem jest salon, więc chcieliśmy mieć pewność, że wybrana metoda izolacji nas nie zawiedzie i nie będziemy mieli plamy na suficie. Dodatkowo oprócz hydroizolacji, musieliśmy także zadbać o termoizolację tej części.  Czy izolacja się sprawdzi, okaże się za jakiś czas, jak już  zamieszkamy w domu. O wszystkim w najbliższym wpisie.

 

Pozdrawiam i do następnego….

Może również Cię zainteresować

8 komentarzy

  1. Bardzo fajny blog, ale przede wszystkim wyśmienicie wykonana praca ociepleniowa. Pianka to 100razy większy komfort pracy niż z wełną:D Pozdrawiam i czekam na następne blogi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.