Montaż warstwowy okien. Co to jest „ciepły montaż” okien?

Ostatnio pisałam Wam o wyborze okien do domu, a dzisiaj chciałam poruszyć temat także związany z oknami, a mianowicie montaż warstwowy okien-„ciepły montaż”. Zanim uderzyłam do salonów z oknami, wcześniej trochę sobie o oknach poczytałam. Sprawdziłam na co zwrócić uwagę, jakie powinny być parametry, poszperałam na forach w poszukiwaniu wskazówek.   Nie chciałam być totalnie zielona idąc do salonu. Tak więc miałam już jakiś ogólny obraz okien jakich potrzebuję. Ale tak jak napisałam „ogólny”. Liczyłam na to, że jednak w salonach uzyskam więcej przydatnych  informacji. I w końcu w jednym z salonów ( i to dosyć niepozornym, do którego trafiłam zupełnie przypadkiem) otrzymałam wiedzę większą niż z katalogu reklamowego. Akurat trafiłam na właściciela, który o oknach mógłby dużo opowiadać i które rzeczywiście są jego pasją, bo spędziłam tam ponad dwie godziny i myślę, że kolejne dwie także byłyby prawdopodobne, gdyby nie zniecierpliwienie mojego dziecka. W końcu ile można o oknach gadać?!;) No ale jak się okazuje dużo, bo po tym spotkaniu sporo mi się rozjaśniło. W pewnych kwestiach Pan mnie sprowadził na ziemię i stwierdził, że za niektóre elementy o których wspomniałam nie ma sensu przepłacać, że pewne elementy może i wyglądają ładnie, ale niestety pogarszają parametry itp. I tak zwrócił mi uwagę na kwestię montażu warstwowego, zwanego często „ciepłym montażem”. O tej formie montażu usłyszałam właśnie od niego po raz pierwszy. Zobaczyłam jak to wygląda, jakie materiały się do tego stosuje i jak trzeba przygotować otwory okienne. Po tym spotkaniu wróciłam ze sporą dawką wiedzy i postanowiłam poszukać jeszcze dodatkowych informacji.  Tak więc dzisiaj przygotowałam dla Was „montaż warstwowy” w pigułce. A więc co to jest, dlaczego warto i czy w ogóle warto o tym myśleć no i oczywiście co istotne podczas procesu budowy-ile to kosztuje?

Czemu służy montaż warstwowy? Montaż warstwowy ma ograniczyć mostki termiczne, a więc w efekcie zmniejszyć koszty ogrzewania, poprawić mikroklimat pomieszczeń, zapobiegać powstawaniu wokół okien pleśni. Specjaliści twierdzą, że szczelność połączenia wykonanego tym sposobem jest blisko dwa razy większa, niż w przypadku tradycyjnej metody z użyciem piany.

Jakie elementy wchodzą w skład montażu warstwowego? W montażu warstwowym termoizolacja z pianki jest dodatkowo zabezpieczana od wewnątrz taśmą/folią paroszczelną i od zewnątrz wodoodporną taśmą paroprzepuszczalną. Są więc trzy warstwy – paroizolacyjną, która ma uniemożliwić wnikanie wilgoci z domu w piankę oraz warstwy termoizolacyjną i paroszczelną, której zadaniem jest ochrona piany przed opadami i jednocześnie, umożliwienie dyfuzji pary wodnej.

Rodzaje montażu warstwowego  Wyróżnia się dwa główne rodzaje warstwowego montażu okien: montaż w otworze oraz ciepły montaż poza otworem w warstwie docieplenia.  Rodzaj zastosowanego montażu zależy od typu ścian jakie macie zaprojektowane.  Jeżeli macie ścianę  dwuwarstwową z zastosowaną izolacją zewnętrzną o grubości 10-15 cm – to okno powinno zostać umieszczone jak najbliżej muru, a dokładnie jego krawędzi zewnętrznej.  W przypadku mury dwu lub trzy warstwowego,gdzie izolacja przekracza 15 cm –  okna osadzamy już bezpośrednio na warstwie docieplenia. W przypadku ścian jednowarstwowych ( u nas to jednak wciąż rzadkość) ,która ma grubość do 50 cm, okno umieszczamy dokładnie w połowie muru. Okna które są montowane poza otworem w warstwie docieplenia znajdują się na tzw. konsoli.  Są osadzone blisko lub bezpośrednio na warstwie docieplenia. Takie połączenia powoduje, że okna stanowią „przedłużenie” przestrzeni izolacyjnej budynku.

Dodatkowo „ciepły montaż ” możecie uzupełnić ciepłym parapetem.

Co to są ciepłe parapety? To profile z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS (styroduru) lub twardego styropianu EPS. Eliminują przedmuchy i mostki termiczne między oknem i parapetem oraz zapobiegają powstawaniu zawilgoceń. Kształtki przykleja się do idealnie wyrównanego ościeża na klej do styropianu bądź na rozprowadzaną gęsto nierozprężną piankę, także do styropianu.

źródło Vetrex

 

Przygotowanie ościeża do „ciepłego montażu”  W przeciwieństwie do montażu na samą piankę, w ” ciepłym montażu” bardzo ważne jest przygotowanie powierzchni ościeża, które muszą być gładkie i oczyszczone. Powierzchnie nierówne, np. z pustaków ceramicznych, wcześniej wyrównuje się i gruntuje.  Jest to pozycja obowiązkowa przy ciepłym montażu. Inaczej taśmy, które są przyklejane nie będą się trzymały . Poniżej mój otwór okienny, który czeka na montaż okien. Pamiętajcie, że pod roletą także musi być styropian

Koszt „ciepłego montażu” 

Zamawialiśmy  14 okien.

Koszt montażu (tradycyjny montaż okien) wyniósł nas 2600 zł.

Dopłata do montażu warstwowego to 2400 zł. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na ciepłe parapety . Koszt parapetów z wyklejeniem  to 290 zł . Wszystkie okna ( w moim przypadku 3 okna) montujemy na ciepłych podkładach podparapetowych, a okna balkonowe na listwie XPS +purenit.

Dodatkowo należy doliczyć do tego kwotę którą zażyczy sobie ekipa budowlana za odpowiednie przygotowanie ościeża.

 

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Wam temat „ciepłego montażu”. W salonach okien w których byłam opinie na ten temat były podzielone. Jedni są jak najbardziej za,  inni twierdzą, że ich koledzy po fachu naciągają klientów na to chwytliwe w ostatnim czasie hasło. A jaka jest prawda? Ja też miałam mętlik w głowie po takich rozmowach, tak więc zaczęłam szukać artykułów w tym temacie.  Zwłaszcza zainteresowały mnie badania na stronie- oknotest. Myślę, że warto prześledzić ich opinie i wyniki badań na ten temat.  Po tak wnikliwych  analizach na pewno inaczej podejdziecie do kwestii wydania podwójnej kwoty na montaż. Moim zdaniem jeśli decydujemy się na dobre okna ( zarówno pionowe, jak i połaciowe) za które musimy zapłacić znaczną kwotę( bo wydatek na okna jest naprawdę spory), to nie warto oszczędzać na montażu, bo okaże się, że super okna już nie będą takie świetne, jeśli  połączenie okien z ościeżami nie będzie szczelne.  

Pozdrawiam 

Może również Cię zainteresować

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.