Izolacja tarasu

Bardzo dawno mnie tu nie było, ale mówiąc szczerze nie chciałam Was zanudzać zdjęciami wylanych posadzek czy zrobionych tynków, a właśnie to ostatnio było na budowie. Nie ma co ukrywać, że ten etap mnie mocno zmęczył, bo chciałam ruszać dalej, a tu trzeba było wykazać się cierpliwością i spokojnie czekać. Teraz tynki i posadzki sobie spokojnie wysychają, a my niedługo ruszamy z najprzyjemniejsza częścią, czyli  z wykończeniem. Dzisiaj przygotowałam dla Was krótki wpis dotyczący izolacji tarasów. Była to dla nas bardzo istotna sprawa i kierownik sporo debatował, jak do tematu podejść, żeby izolacje były niezawodne ( pod tarasem mamy salon, więc bardzo mi zależało, żeby nie było żadnych niemiłych niespodzianek).

Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wykorzystanie membrany EPDM . Jest to materiał  wykonany z syntetycznego kauczuku (gumy)  Ten wodoszczelny materiał jest wyjątkowo odporny na działanie warunków atmosferycznych oraz zmienną temperaturę. Co istotne mały spadek dachu i ewentualne zastoiny nie zagrażają szczelności dachu( ten sam system jest stosowany w zbiornikach wodnych). Na naszym tarasie spadki nie są duże, więc zapewne pojawi się problem zalegającej wody.

Poniżej wyszczególniłam wszystkie warstwy z  jakich składa się taka izolacja. My mieliśmy do zaizolowania dwa tarasy:

1. taras użytkowy o wielkości ok. 6 m kw. Jest to niewielki taras do którego wychodzi się z mojej sypialni. Tak naprawdę to nie potrzebowałam tego tarasu, bo mając duży ogród nie widzę sensu korzystania z takiej przestrzeni, ale chciałam na parterze w salonie uzyskać dekoracyjny wykusz i stąd na poddaszu powstał właśnie mały taras. Bardzo ważne było, żeby go doskonale zaizolować , chodziło zarówno o hydro jak i o termoizolację.Poniżej schemat zastosowanych warstw:

 

PŁASZCZYZNA ułożenie paraizoloacji folie PE
ułożenie warstwy spadkowej styropian EPS 100
ułożenie termoizolacji styropian EPS 100 12 cm
PIR 8 cm
ułożenie hydroizolacji membrana EPDM Resitrix
montaż mechaniczny łączniki teleskopowe EJOT
ułożenie dodatkowej warstwy termoizolacji styrodur XPS 5 cm
montaż przelewów kątowych fi 110 z kołnierzem
ATTYKI I ŚCIANY wywinięcie membrany na całą wysokość i szerokość attyki oraz na ścianę szczytową grunt FG 35
Membrana Restrix SKW

Oprócz samej hydroizolacji, bardzo ważną kwestią była dla nas także termoizolacja na którą kładziemy bardzo duży nacisk ( stąd wybór piany na poddaszu, a także grubości i rodzaju styropianu, które przyjdzie do ocieplenia budynku).  W warstwie termoizolacji wykorzystaliśmy więc styropian 12 cm oraz 8 cm PIR-u. PIR to sztywna pianka poliuretanowa występująca w postaci płyt pokrytych  z dwóch stron wielowarstwową folią aluminiową. Płyty te mają doskonałe właściwości izolacji cieplnej – 0,022 W/mK.

Poniżej kilka zdjęć tarasu. Jak widzicie na wierzchu jest styrodur. Teraz podczas robienia elewacji należy docieplić attykę od wewnątrz i wykonać elewację.  Na widocznej na zdjęciu podkonstrukcji z płyty OSB zostanie położone oblachowanie ( ale to już na samy końcu, kiedy elewacja zostanie zakończona. Obecnie płytę przykrywa tymczasowa blacha). Później pozostaje już tylko kwestia wykończenie tarasu. Na styrodur należy położyć włókninę, następnie przysypać to żwirem i w moim przypadku  pojawią się deski lub kompozyt na legarach.

 

2.Drugi taras jest nieużytkowy. Powstał na górze wysuniętego z bryły budynku garażu. Tak wyglądają warstwy izolacji ułożonej na dachu garażu:

 

PŁASZCZYZNA ułożenie paroizolacji folia PE
ułożenie warstwy spadkowej styropian EPS 100
ułożenie termoizolacji styropian EPS 100 22 cm
ułożenie hydroizolacji membrana EPDM Restrix
montaż mechaniczny łączniki teleskopowe EJOT
montaż przelewów kątowych przelew fi 110 z kołnierzem
ATTYKI I ŚCIANY montaż podkonstrukcji pod nakrywę attyki blacha OC 0,7 mm
docieplenie attyki od wewnątrz styropian 5 cm
wywinięcie membrany na ścianę kolankową  oraz na całą szerokość i wysokość attyki grunt FG 35
Membrana Restrix SKW

A tak wygląda część nad garażem. Teraz na zakończenie prac wystarczy wysypać taras żwirem. Na widocznej konstrukcji, podobnie jak na tarasie użytkowym pojawi się oblachowanie.

 

Na pewno za jakiś czas dam Wam znać czy ta metoda izolacji zdała egzamin.  Ponieważ ruszamy już niedługo z wykończeniem wnętrza domu, będę Was bombardowała na bieżąco nowymi wpisami . W najbliższych dniach pokażę kilka zdjęć z obecnego stanu domu . Na pewno jest już bardziej „domowo”, od kiedy są tynki i posadzki.  Pojawiła się już brama garażowa i balustrady, więc czuję, że zbliżamy się powolutku ku końcowi:)

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

Może również Cię zainteresować

5 komentarzy

  1. Oooo! Właśnie podobnego wpisu poszukiwałam, bo mamy w planach w końcu wzięcie się za nasz taras, który od kilku lat mnie dobija. Czas na zmiany! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.