Biblioteka dla dzieci. Jak zaaranżować przestrzeń dla najmłodszych czytelników?

Biblioteka dla dzieci. Dzisiejszy wpis postanowiłam poświęcić najmłodszym. Jutro Dzień Dziecka, więc chyba nie będę oryginalna, pisząc właśnie dzisiaj o najmłodszych :). Zamiast zgłębiać listę idealnych prezentów ( nie jestem zwolennikiem zasypywania dzieciaków przy każdej okazji prezentami rzeczowymi, które najczęściej lądują w kącie po kilku dniach), zobaczę jak dzieciaki na świecie mogą spędzać wolny czas, a konkretnie jak można w nich zaszczepić miłość do książek. W ostatnich latach sporo mówi się o czytaniu dzieciom, ” gwiazdy” pokazują i mówią o tym, jakie to ważne ( z czym się zgadzam) więc sprawdzę, jak wyglądają takie miejsca na świecie.

Lubicie czytać książki? Ja uwielbiam. W sumie to mogłabym z lekturą spędzać całe dnie.  Ale nie zawsze tak było i nie wspominam wcale miło czasów dzieciństwa, kiedy mama chciała zaszczepić we mnie miłość do książek i ciągnęła mnie do biblioteki cialis 20mg en france. A tam regały wypchane po brzegi, cisza jak makiem zasiał i w rogu kilka stolików i krzeseł dla chętnych zgłębiania wiedzy. I ta grobowa atmosfera, cisza w której słyszało się swój oddech i Pani, która zza kontuaru co jakiś czas wydobywała z siebie szept psssst… . Czy to miałoby zmienić maluchy w mole książkowe !?! Może u niektórych to działało, ale u mnie efekt był odwrotny. Po każdej wizycie w  bibliotece, czułam, że chyba nigdy nie zrozumiem, o co tyle hałasu z tym czytaniem?! O księgarniach nie wspominam, bo jakoś specjalnego szału wówczas nie było, a już na pewno nie było szału na przystosowanie takiej przestrzeni dla najmłodszych.

Ale wracając to biblioteki, czytelni, księgarni -miejsca, które może przekonać dzieci do sięgania po książki, poszukiwania swoich ulubionych tematów, bohaterów. Wpadłam na kilka ciekawych miejsc, gdzie dzieci w przyjaznej atmosferze, kolorowej scenerii nadal mogą być dziećmi- czyli zachowywać się spontanicznie, siedzieć w dowolnej wygodnej pozycji( nie na krzesełku:) i po prostu, na swój sposób pochłaniać książki. Każdy kto ma dzieci ten wie , że uwielbiają gadać( zwłaszcza gdy im się mówi, że trzeba się zachowywać cicho w danym momencie), uwielbiają być w ruchu, uwielbiają eksplorować. Biblioteka dla dzieci powinna być więc miejscem niesamowitym, zaczarowanym, takim magicznym światem, który pochłonie małego człowieka. Wyszukałam więc kilka ciekawych inspiracji właśnie takich kolorowych, przyjaznych miejsc dla najmłodszych czytelników.

A jak wyglądają biblioteki, czytelnie w Waszych miastach? Macie takie miejsca do których maluchy uwielbiają wracać?

biblioteka dla dzieci 12

biblioteka dla dzieci 3

biblioteka dla dzieci 5

biblioteka dla dzieci

biblioteka dla dzieci 10

biblioteka dla dzieci 2

biblioteka dla dzieci 1

biblioteka dla dzieci 6źródło 1/2/3/4/5/6/7

Może również Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.